Dağhan Külegeç Fan Sitesi
Forumdan daha iyi yararlanabilmek için Üye olunuz.
Forumdan daha iyi yararlanabilmek için Üye olunuz.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dağhan Külegeç Hayranlarının Fan Sitesi, Dağhan Külegeç En Büyük Tek Fan Kulübü.

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Yalçınkaya'dan referandum yorumu

2 posters
YazarMesaj
£ یм ὲ Ʀ
Özel Üye
Özel Üye
£ یм ὲ Ʀ

Ruh Hali : Yalçınkaya'dan referandum yorumu Defaul10
Takımı : Yalçınkaya'dan referandum yorumu Gs10

Yalçınkaya'dan referandum yorumu Empty
MesajKonu: Yalçınkaya'dan referandum yorumu   Yalçınkaya'dan referandum yorumu EmptyPtsi Eyl. 13, 2010 6:18 pm

Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya: Yargıçların bağımsızlığını korumak azmindeyiz. Hukuka aykırı eylemleri izlemeye devam edeceğiz.

AA

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman
Yalçınkaya, "Yargıçlar olarak hukuk devletini ve yargıçların bağımsızlığını Anayasa değişse dahi, yasalar değişse dahi korumak azmindeyiz" dedi.
Yalçınkaya, vefat eden Yargıtay 1. Hukuk Dairesi Onursal Üyesi Ahmet Uğur Turan için Yargıtay önünde düzenlenen cenaze töreninin ardından gazetecilerin referandum sonuçlarına ilişkin sorularını yanıtladı.
Demokrasi ve hukuk devletinin en önemli unsurlarından birinin yargı bağımsızlığı olduğunu belirten Yalçınkaya, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı birlikte ele alındığında, yargının bağımsızlığı için adalet sisteminin iyi işletilmesi ve aynı zamanda toplumun gelişmesi ve çağdaşlaşması için de hukuk devletinin korunması gerektiğini söyledi.
Yalçınkaya, "Yargıçlar olarak hukuk devletini ve yargıçların
bağımsızlığını Anayasa değişse dahi, yasalar değişse dahi korumak azmindeyiz.
Bunu engellemek mümkün değildir. Çünkü yargı organı halkın temsilcisidir. Halkı temsilen bu görevini yapmaktadır. Halkımız müsterih olsun. Biz, hukuk devletini
gerçekleştireceğiz. Yargıçların bağımsız ve tarafsız olmasını da sağlayacağız" diye konuştu.
Bir gazetecinin referanduma ilişkin "Bu sonucu bekliyor muydunuz?" sorusuna karşılık Yalçınkaya, "bu konuda düşüncesini açıklamak istemediğini, bunu siyasete girmek olarak değerlendirdiğini" kaydetti.
Bu arada, Turan’ın cenazesine ailesi ve yakınlarının yanı sıra HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Yargıtay 1. Başkanvekili İhsan Akçin ve bazı yargıtay üyeleri katıldı.
Turan’ın cenazesi, Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığına defnedilecek.

HSYK BAŞKANI KADİR ÖZBEK: DÜNDEN DAHA GERİDEYİZ

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK)
Başkanvekili Kadir Özbek, "Bundan sonra halkımızın çoğunluğunun tercihi bu yönde olduğuna göre fazla söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir" dedi.

HSYK girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özbek, referandum sonuçlarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine yüzde 58’lik bir oranla "evet" sonucu çıkmasını beklemediklerini söyledi.

Özbek, yasal düzenlemenin kendilerini ve hukuk devletini ilgilendirmesi nedeniyle taraf olma durumunda kaldıklarını ifade ederek, "bu zaman diliminde çok ağır, zaman zaman çok acımasız bir kampanya dönemi yaşadıklarını" belirtti.

Bu dönemde yapılması gereken neyse onu yapmaya çalıştıklarını kaydeden Özbek, "Bundan sonra halkımızın çoğunluğunun tercihi bu yönde olduğuna göre fazla söyleyebilecek bir şeyimiz de kalmadı demektir" diye konuştu.
Referandum süresince ne halka ne de basına gerçek dışı bir şey söylemediklerini ifade eden Özbek, yargıç disiplini içerisinde hareket etmeye çalıştıklarını belirtti.
Özbek, bir gazetecinin "Yeni anayasa uzlaşmayla çıkar mı sizce?" sorusuna "Geçmişteki uygulamaya bakarsak fazla umutlu olduğumu söyleyemem, o çalışmanın tarafı olup olmayacağımızı şimdiden söyleme imkanımız yok" yanıtını
verdi.
"Türkiye’yi bundan sonra nasıl günler bekliyor?" sorusu üzerine Özbek, "İsterdik ki hukuk devleti ilkesi zedelenmesin, yargı daha bağımsız olsun ama bundan sonra bulunduğumuz bugünkü nokta dünden daha geride bir noktadır" dedi.
HSYK’da sonuçlandırmaları gereken işler bulunduğuna işaret eden Özbek, referandumun ardından HSYK’da yapılması öngörülen düzenlemeler hayata geçirilinceye kadar çalışmalarını sürdüreceklerini bildirdi.
Özbek, bir başka soru üzerine de geçici maddeye göre yeni yapının bir ay içerisinde oluşturulması gerektiğini ancak nasıl hareket edileceğini bilmediğini
sözlerine ekledi.
JoJo
Yönetici
Yönetici
JoJo

Ruh Hali : Yalçınkaya'dan referandum yorumu Asik10
Takımı : Yalçınkaya'dan referandum yorumu Gs10

Yalçınkaya'dan referandum yorumu Empty
MesajKonu: Geri: Yalçınkaya'dan referandum yorumu   Yalçınkaya'dan referandum yorumu EmptyÇarş. Eyl. 15, 2010 8:30 am

Teşekkurler...

Yalçınkaya'dan referandum yorumu
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Pelin Karahan'ın Gelecek Bölüm Hakkındaki Yorumu